Üniversite Tercih

Eğitim ekrm
loading...

İlerleyen zaman içerisinde YGS-LYS sınavlarının yaklaşması ile üniversite adaylarının hedefledikleri üniversiteye kavuşma zamanı yaklaşmada ve buda üniversite adaylarında bir heyecan oluşturmaktadır. Sınavlardan hemen sonra tercih serüveni başlaması yeterli, yetersiz puan düşünceleri ile en fazla stres yaşandığı dönemdir. Üniversite tercih işlemi az öncede belirttiğimiz gibi üniversite hazırlık serüveni içerisinde en stresli dönem olmakla birlikte tercih yaptıktan sonra ise tercih sonuçlarının açıklanması ise zaman geçmek bilmez olarak ifade edilmektedir. Acaba tercih etmiş olduğum üniversitelere yerleşebilecek miyim? Bir sene daha hazırlanmalı mıyım? Gibi sorular içerisinde genel olarak boğulmaktadırlar üniversite adayları tabi burada aile baskısı gibi etkenleri de unutmamak gerekiyor. Çoğu üniversite adayı maalesef aile baskısı sebebiyle istemedikleri bölüm ve üniversiteyi tercih etmek zorunda kalıyor. Üniversite adaylarının hayatlarını etkileyecek bu tercih serüvenini en iyi bir biçimde tahlil etmeleri gerekiyor nitekim hayatınızın en büyük kararı, yaşamınızı etkileyecek, hayat çizginizi değişecek bir serüven olacaktır bu sebeple üniversite tercihlerinde bulunacak adayların istedikleri, hayalini kurduğu üniversiteyi geleceğini düşünerek tercih etmeleri gerekmektedir.
Aileniz sizin istemediğiniz bölüm veya üniversiteyi tercih etmenizi istiyor ise kendinizi ailenize en iyi şekilde ifade etmelisiniz. Bu yaşamı tercih etmek istemiyorum nedenleri ile birlikte aileniz ile konuşmanız sizin istediğiniz biçimde fikirleri değişebilir bu sebeple kendinizi en iyi şekilde ailenize ifade etmeye çalışın.
Hayatınızı ve geleceğinizi düşünerek üniversite tercihini yapmalısınız çok istediğiniz bölüm veya üniversite puanlarınız yetmemesi durumunda farklı bölüm ve üniversiteye gidip mutsuz olacağınıza kendinizi gözden geçirip tekrar hazırlanmanız sizin yaşamanız için büyük bir artı olabilir.
Okumak istediğiniz üniversite markalaşmış eğitim olarak üst seviye olan üniversiteleri tercih etmeniz sizin geleceğiniz için en önemli karar olacaktır. Okumak istediğiniz bölüm muhtemelen birçok üniversitede yer almaktadır siz yeni kurulmuş üniversiteleri tercih etmektense köklü, güçlü üniversiteyi tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır ve bu en önemli unsurların başında gelmektedir tercih yaparken bunu ilk sıraya almayı unutmayın.
Üniversite tercih için ileri ki zaman içerisinde farklı konulara değineceğiz bunlar; üniversite tercihi nasıl yapılır? Üniversite tercih robotları, üniversite tercih yapma zamanı ve tercihlerin açıklanması gibi konulara değineceğiz.

Üniversite Tercih
8 Oy verildi, ortalama: 4.5

Bir önceki yazımız olan VGM Burs Sonuçları (YÜKSEKÖĞRENİM) başlıklı makalemizde Vakıflar Genel Müdürlüğü burs, VGM burs sonuçları ve VGM Burs ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir