Sınavlarda Nasıl Daha Başarılı Olurum?

Eğitim ekrm
loading...

Herkes eminim ki sınavlarda nasıl daha başarılı olurum sorusunun cevabını bilmek istiyordur. İşin sadece 1 sırrı yok. Başarının belki de 3 yönü vardır. İlki odaklanmak; diğeri çalışmak ve bir diğeri de doğuştan gelen cevher olarak sıralanabilir. Başarının sadece maddi bir yönü yoktur. Makam, mevki, şöhret, mal, mül veya para gibi konularda başarı arayanlar çoğunluktadır. İnsani değerler konusunda başarıyı arayanların sayısı da her geçen gün azalmaktadır. Bunda şüphesiz hızlı akan kapitalist hayat tarzının büyük bir etkisi var. İnsanlar istemeselerde rekabet ortamına çekilmekte ve belirli şeyleri tüketmeye zorlanmaktadır.

Bu kadar hızlı akan acımasız bir hayatta, ayakta kalabilmek için o sınavdan bu sınava savrulmak insanların ortak kaderi haline gelmiştir. Madem durum böyledir; o zaman çaresiz bizler de elimizden geleni yapıp daha refah bir hayat standardını yakalamaya gayret edeceğiz. Maddeler halinde girmek zorunda olduğumuz sınavlarda nasıl daha başarılı olabileceğimizi inceleyelim.

1- Gerçekçi bir hedef belirlemek: Kendi kapasitenizi iyi tartın. Belirli bir mesafe boyunca belirli bir üründen bir sepet içinde taşımak zorundasınız… Yükü öyle bir ayarlayın ki; o mesafeyi o ağırlıkla geçebilin.

2- Doğru bir hedef belirleyin: Doğru hedef aslında en temel anlamıyla seveceğiniz bir alana yönelmektir. Emeklilik yaşı 65’lere kadar çıkmış durumda. Seçeceğiniz mesleği en az 40 yıl boyunca icra edeceksiniz. Sevmeyeceğiniz bir şeyi 40 yıl boyunca yapmak istemezsiniz. Sevmenin yanı sıra gelir getirebilecek bir alana da yönelmek sınavlarda başarı oranını arttıracaktır.

3- Kötü örnek, örnek teşkil etmez: Klişedir… Birisi 10. kattan atladı diye sen de gidip atlamıyorsun! O halde kafanı çalıştır. Bunu daha sık duyardık eskiden; şimdi durum nasıl bilmiyorum. Başarısızlıklarla ve tutarsızlıklarla dolu hayatlar birer kötü örnek hükmündedir. Arkadaş, akraba ve bilmem ne sıfatına sahip olurlarsa olsunlar; siz olumlu örneklere odaklanıp onları bir kenara atın. Sizi etkilemesine izin verdiğiniz kaynak arkadaş suretinde bir kurt olabilir. Madem kurt suretinde olduğunu anladınız; o halde ondan gelen etkilere kendinizi kapatın.

4- Odaklanın: Gerçekçi ve doğru bir hedefi belirleyip kötü örnekleri de hayatınızdan uzaklaştırdınız… Öncelikle odaklanmanız gerektiğine kenidinizi ikna edin. Sizin kenidinize olan inancınız, başkalarının size olan inancını besleyecektir. Ortamınızı mümkün mertebe elverişli hale getirmede size aile bireyleri yardımcı olmaya çalışacaklardır. Bu konu insan vasfını taşıyan yaratıklar için geçerlidir. Ruhu kaidesine hapsolmuş tanımlanamayan varlıklarlar için değil! İyi bir odaklanma için gereksiz dış faktörlerden arının. Falancanın instagramda paylaştığı hiçbir fikir ve sanat değeri olmayan 5 para etmez resimlerle ve sembollerle beyninizi meşgul etmeyin. Sürekli komik ve popüler olmak zorunda hissedenlerin ahmaklıklarını izlerken hayatı kaçırma tehlikesi çok da uzaklarda değildir.

5- Bir plan yapın: Stratejik bir plan başarıyı yakalamada çok etkilidir. Ben şu sınava hazırlanıp, şu bölümü okuyacağım. Sonra da gidip KPSS’ye hazırlanacağım. Ardından da resmi bir kuruluşta işe başlayacağım. Orada da elimden gelenin en iyisini yapıp iyi bir konuma yükseleceğim. Heykel sanatına meyliniz var ise; ve kendinizde böyle bir yetenek olduğunu düşünüyorsanız yApacağınız şeyler bellidir. Henüz bu konuda akademik bir eğitim almadan dahi kendinizi sanat atölyelerinde geliştirmeye başlayın. Kenidinize bir plan hazırlayın; ancak unutmayın ki ilahi plan sizin planınızdan bir miktar farklı olabilir. Çalışıp sonucu kaynağından beklemek en doğrusu olacaktır. Herşeyin istediğiniz gibi olmasını beklemeyinancak gayreti de elden bırakmayın. Kafanızdakiler gerçekleşmese bile kişiliğiniz ve karakteriniz gelişir.

6- Bir program yapın: Planı da yaptınız ve artık sıra geldi programı oluşturmaya. Hergün kaç saat hangi konulara çalışmalıyım. Gerekir ise bu konuda tecrübeli ve bilgili olanlardan akıl alın. Akıl almaktan da çekinmeyin.

7- Yaptığınız programa uyun: Uymayacağınız bir programa sahip olmak size bir şey kazandırmaz. Programı elden geldiğince tam olarak uygulayın. Çalışma konusunda kendinizi motive edin. Glecekte toplama ihtimaliniz olan meyvelerin hayalleri size bu konuda yardımcı olacaktır. Ekonomik özgürlük, geziler, konferanslar, evlilik, çocuk sahibi olma, aşk, tatiller, etkinlikler ve daha birsürü şey… Bunları elde etmenin yolu o programa uymaktan geçer. Ama unutmayın ki; yaradılıştan gelen eksiklikler var ise; daha mütevazi bir konuma razı olmak daha doğru bir seçim olabilir.

8- Başkaları için değil; kendiniz için yapın: Siz kendi senaryonuzun başrölüsünüz. Eğer siz yok iseniz; bu kainatın varlığının dahi bir anlamı yok. Diğer herkes krallar; başbakanlar, bakanlar, sanatçılar, topçular, popçular ve bilumum yaratıklar sizin evreninizde birer figürandır. O halde kendinizle ve kainatla ilgili sorumluluk alın. Bu filmdeki başrolü madem kaptınız; en iyisini yapmaya çalışın.

9- Egonuzu yenin: Egonuz size bazen oyunlar oynar. Ulaşamayacağınız hedefleri hakkınızmış gibi sunar. Siz en iyisi değil; 7 milyar insandan sadece birisiniz. Bu bütün kainatı kapsayan filmde başrölde olabilirsiniz; ancak başkalarının filminde de siz bir figüransınız. Ego ile mücadele gerçekçiliğe yöneltir ve hataları önler. Gerçekçilik kenidinizle yüzleşmenizi ve doğru hedefler belirlemenizi sağlar.

10- Koca karılara kulak asmayın: Üzüm yemek; balık yağı kemirmek ve bil-umum koca karı tavsiyelerini unutun. Kapasitenizi arttıracak 9 madde yukarıda sıralanmıştır. Maksimum kapasite ile taşı atabileceğiniz menzil bellidir. Hergün 2 kuzu beyni de tüketseniz; 500 gram kuru üzüm de yeseniz hiç bir şey değişmeyecektir.

11- Uyku iyidir: Uyku bir yenilenmedir. Sınavlarda başarılı olmada katkısı olabilir. Düzenli uyku herkes tarafından tavsiye edilmektedir. Buna dikkat edin.

12- Duanın bir gücü vardır: Dua gerçekten güçlü bir silahtır. Dua illa ki el açıp yakarmak değildir; çalışmak ve gayret etmek de tastamam birer duadır.

Bütün bunlara dikkat ederseniz sınavlarda neden başarılı olmayasınız? Bu sorunun cevabını sınava 3-5 gün kala aramaya başlamışsanız; yakarmak dışında yapacak çok fazla birşey kalmamış demektir. Yaratıcının hazinesi boldur. Sizin tembelliğinize karşılık iyi bir sonuç verebilir. Ancak yaratıcının da bir adeti vardır. Genelde çalışanlara verir. Herkese sınavlarda başarılar dilerim.

Sınavlarda Nasıl Daha Başarılı Olurum?
2 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan 2016 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavına Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizde DHBT, Din Hizmetleri Alan Bilgisi ve KPSS hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir