Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Sağlık editör
loading...

Dış kulak yolu, dış kulağı kulak zarından ayıran bölümdür. Bu kanalın etkilenmesi durumu eksternal otit olarak adlandırılır. Enfeksiyon, alerjik ya da dermatolojik faktörler dış kulak iltihabına neden olabilir. Bu faktörler arasında en sık görülen de enfeksiyon faktörüdür. Sık yüzen kişilerde görülen çeşidi ise daha çok yüzücü kulağı olarak adlandırılır.

dış kulak iltihaplanması

 

Kulak kanalındaki serümen dış kulak yolunu koruyucu özelliğe sahiptir. Kulak kanalının sık aralıklarla temizlenmesi, kulak çöpünün kullanımının sıklaşması, kulağın yabancı cisimlerle karıştırılması bu koruyucu tabakayı ortadan kaldırır ve o bölgeye hasar vererek enfeksiyonun daha hızlı ve kolay yerleşmesine sebep olur. Dış kulak iltihabı, kulağın çekilmesi durumunda, kulak önündeki kıkırdak yapıya bastırıldığında ya da kulak kepçesi hareket ettirildiğinde artarak devam eden kulak ağrısı görülür. Bu ağrı aynı zamanda rahatsızlığa tanı konması için görülen en bariz belirtidir. Bunun dışında kulak kaşıntısı, kulak dolgunluğu, çınlama, akıntı ve tıkanıklığa bağlı işitme kaybı diğer belirtiler arasındadır.  Hastalığın tanısının konulması için detaylı bir fiziksel muayene yapılması gerekir. Kulak muayenesinin dışında dış kulak yolunda kızarıklık, şişlik ve akıntılı bir görüntü olması da tanının konmasına yardımcı olur. Genel olarak ek kan tahlili yapılmasına gerek kalmaz. Tedavi, hastalığın ciddiyetine göre belirlenir. Tedavide amaç kulak ağrısını azaltmak ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle enfeksiyonlu ve ona bağlı olarak gelişen yanmayı azaltacak antibiyotikli damlalar kullanılır. Bunun dışında ağrı için ağrı kesiciler de önerilir. Ayrıca tedavi süresince kulağın sudan korunması da önlem almak açısından önemlidir.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri
3 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ? başlıklı makalemizde böbrek taşı ve böbrek taşı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir