Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlık editör
loading...

Diş ağrısının çeşitli sebepleri vardır. Diş yapısında zayıflama, ağız ve diş sağlığına dikkat etmeme, diş minelerinin zedelenmesi sonucu oluşan hassasiyet gibi faktörler de bu sebepler arasında sayılabilir. Ağrıyı geçirecek tedavinin uygulanması için öncelikle ağrının sebebinin doğru tespit edilmesi gerekir.

Diş çürükse ve dolgu yoksa öncelikle dişlerin fırçalanması denenebilir. Bu uygulama ağrının yatışmasını da sağlayacaktır. Çürük, kolayca uygulanabilecek bir noktadaysa kolonya ya da alkol damlatılmış pamukla kompres yapılabilir. Tuzlu su kullanarak gargara yapmak da çürük ağrılarının giderilmesinde yardımcı olur. Tuzlu su dışında sirke karıştırılmış su da alternatif olarak kullanılabilir. Kurumuş karanfilleri bir bardak ılık suyun içinde bekletip elde edilen su ile gargara yapmak da işe yarayacaktır. Ezilmiş sarımsağın çürük üzerinde 1-2 dakika bekletilmesi de bir başka çözüm yoludur.

Dişin dolgu ya da kaplama olması durumunda çürüğe etki etmek daha zor ve meşakkatli olacaktır. Bu noktada öncelikle ağrıyan bölgeyi olabildiğince soğutmak gerekir. Soğuk su ile gargara yapmak buna yardımcı olacaktır. Bunun dışında buz parçası ağrıyan bölge ile yanak arasında bekletilerek soğuma sağlanabilir. Ağrı kesici kullanılarak ağrının önlenmesi ve varsa iltihabik durumların giderilmesi de söz konusu olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bünyenin ağrı kesiciye tepki verip vermemesidir. Özellikle başka ilaçlar kullanılması durumunda ağrı kesiciler güçlü yan etkiler gösterip vücuda zarar verici sonuçlar doğurabilir.

 

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
5 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Dış Kulak İltihabı Belirtileri başlıklı makalemizde dış kulak iltihabı ve kulak iltihabı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir