Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık editör
loading...

Boyun fıtığı; omurlar arasındaki disklerde bulunan sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarıya çıkması sonucunda görülmektedir. Bu baskı sonucunda kişilerde boyunda tutulma ve başta şiddetli olmayan ağrılar meydana gelebilir.

İlerleyen derecede ki boyun fıtığında ise basıncın artması sonucunda el ve kollarda güç kaybı ve uyuşma meydana gelebilir. Boyun fıtığı için boyundaki disklerin ne kadar deforme olduğuna yada yer değiştirmeye bağlı olarak egzersizden ameliyata çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Boyun fıtığı belirtileri;

Boyun fıtığı kişilerde hiç bir belirti göstermeden de ilerleyebilir. Başlangıç evresinde olan fıtık ilk zamanlarda sinirlere fazla baskı yapmadığından dolayı fark edilmesi biraz zaman alabilir. Boyun fıtığı ilerledikçe kişinin bilgisayar kullanırken zorlanması, alışveriş poşetlerini taşımada zorlanması ve boyun bölgesinde kuvvetli ağrılar meydana gelir. Bu aşamada önlem alınmazsa disk yer değiştirerek sinirlere baskıyı arttırdığından dolayı boyun bölgesi tamamen kitlenebilir ve buna bağlı olarak fark edilmeyen ağrılar şiddetli hale gelebilir. Boyun fıtığı belirtilerinin başına herhangi bir zorlama olmadan hava şartlarına bağlı olarak boynu hareket ettirememek, ellerde ve kollarda meydana gelen uyuşma ve buna bağlı olarak güç kaybı yaşanmasıdır. Ayrıca boyun fıtığı belirtileri arasında başı sağa sola hareket ettirememek ve hareketleri yaparken zorlanmalar meydana gelmesidir.
Boyun fıtığının daha doğru şekilde tespit edilebilmesi için doktora danışmakta yarar vardır. Doktorda fiziksel olarak muayene yapıldıktan sonra ağrının hangi bölgede olduğu tespit edilir ve ona göre kişiden MR istenecektir.MR çekiminde daha detaylı olarak görülür ve buna göre tedavi uygulanır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?
Değerlendir

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısına çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir