Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ?

Sağlık editör
loading...

Böbrek taşı, idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun fazlalaşarak böbrekte birikmesiyle oluşur. Kimi zaman küçük olup idrar yoluyla kolayca böbrekten atılabilen böbrek taşı, kimi zamansa büyük olup doğum sancısına eş değer ağrılara neden olabilmektedir. Belirtileri mide bulantısı, kusma, idrarda kan olan böbrek taşı, erkeklerde daha sık görülmektedir. Böbrek taşına kalıtsal faktörler, yetersiz sıvı tüketimi, gut, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar, böbrek taşına neden olan besinlerin sık tüketilmesi neden olabilmektedir.

Böbrek taşını vücuttan kolayca atmak ve ağrıları en aza indirmek doğal yöntemlerle mümkündür. Böbrek taşı olan kişi su tüketimini arttırmalı, günde en az 2,5 litre su tüketmelidir. Çay, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durmalı, bunların yerine limonata ve doğal meyve suları tercih etmelidir. Tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Yürüyüş ya da egzersiz yapmak da böbrek taşının düşmesini kolaylaştırmaktadır. Bunlara ek olarak böbrek taşını düşürmeye yardımcı olan karışımlar da vardır. Bunlardan en etkilisi limon-zeytinyağı karışımıdır. 2-3 adet limon küp küp doğranır ve bir kavanozun içine koyulur. İçine 1 su bardağı zeytinyağı da ilave edilerek kavanozun ağzı bir bez ile kapatılır. Geceden sabaha kadar bekletilen bu karışımı kahvaltıdan yarım saat önce tüketmek gerekir. Karışım bu şekilde birkaç gün tüketildikten sonra etkisini göstermektedir. Uygulanılan tüm yöntemlere rağmen ağrınız hala geçmiyorsa ve böbrek taşınız düşmüyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir ?
2 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Depresyona Hangi Bitki İyi Gelir ? başlıklı makalemizde depresyon, depresyon nasıl geçer ve depresyona ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir