Behçet Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Sağlık editör
loading...

Behçet hastalığı, nedeni belirsiz olan birçok bulgu ve belirtiye sahip, genellikle ağız içi ve cinsel bölgede oluşan yaralarla kendini gösteren, vücudun çoğu bölgesinde görülebilen bir hastalıktır. İltihaplanma şeklinde kendini belli eder ve tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır.

Behçet hastalığı Akdeniz, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde çoğunlukla 20-40 yaş arası kişilerde görülmektedir. Türkiye de her 300 kişiden birinde görülür. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma oranı daha fazladır.
Behçet hastalığı kişiden kişiye farklılık gösteren, şiddeti ve belirtileri değişen bir hastalıktır. Bazı şikâyetleri hastalığın belirtisi olarak tıbbi açıdan kabul edilebilir.

Ağızda hemen her insanda görülen aft yarasının ilerlemiş halidir. Hastalığın ilk habercisidir. Tedavisi edilmediği durumda ilerlemiş hali Behçet hastalığına dönüşür. Kişiden kişiye tekrarlama zamanı değişse de iyileştiğinde iz bırakmaz.

Genital bölgede sivilce şeklinde oluşan kırmızı yaralar ilerlemesi halinde daha kötü bir hal alır. İyileştiğinde iz bırakırlar.

Gözde damarlarda iltihaplanma olarak ortaya çıkar. Kanlanma, bulanık görme, görme kaybı gözdeki etkileridir. Bazen tek gözü, bazen her iki gözü de etkileyebilir.

Yüzde ve sırtta yaralar halinde ortaya çıkar. İltihaplı, etrafı kırmızı, sert şekildedir. Bacaklarda daha koyu kırmızı çıkar ve iyileşince iz bırakır. Eklemlerde oluşan ağrılar ve devamında oluşan iltihaplanma Behçet hastalığının belirtisidir. Diz, ayak ve el bileğinde şişliklerle kendini gösterir.

Kan damarlarında oluşan iltihaplar Behçet hastalığının bir başka belirtisidir. Beyin damarlarında iltihaplanma olması durumunda şiddetli baş ağrısına neden olur. Damarlarda görülmesi tehlikeli bir durumdur. Hayati sonuçlara neden olur. Bacak damarlarında görülen tıkanma bacakların şişmesine sebep olur. Akciğer ve böbreklerde oluşması durumunda büyük sağlık sorunlarına sebep olur.

Behçet Hastalığı Nedir ve Belirtileri
2 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Kabızlığa Ne İyi Gelir ? başlıklı makalemizde kabızlık, kabızlık nasıl geçer ve kabızlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir