Basur Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık editör
loading...

Bağırsak hareketleri sonrası, ıkınma ve gebelikte anüs ve alt rektumda görülen şiş ve iltihaplı damarlar basura sebep olmaktadır. Şişme eğer içerdeyse iç basur, dışardaysa dış basurdur. Özellikle 50 yaş üstündekilerde daha çok görülen basur, anüste kaşıntıya ve oturunca ağrı ile kanamaya sebep olur.

Basurun belirtilerine bakacak olursak; iç basurda genelde rahatsızlık olmaz ama kabızlık olduğunda kanama ve şiddetli ağrı görülebilir. Dış basurda ise kaşıntı, kanamanın yanı sıra basınçtan dolayı şişen damarlar şiddetli ağrıya da sebep olabilir.

Basur belirtilerinin temelini kaşıntı, rahatsızlık, ağrı ve kanama oluşturur. Kaşıntıya, şişen damarlardan çıkan sıvı sebep olurken; ağrıya şişen damarlara yapılan basınç sebep olmaktadır. Tuvaletten sonra bile tekrar tuvalet isteği görülüyorsa bu rahatsızlığa ve huzursuzluğa sebep olmaktadır. Kabızlık, ıkınma, gebelik dönemi, beslenmede düzensizlik ve dengesizliğin yanı sıra uzun süre oturmakta basura sebep olmaktadır.

Basur tedavisinin başında beslenme düzenini değiştirmek gelir. Baharatlı, acılı besinler ile alkol ve kahve gibi içeceklerden uzak durmak gerekir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ve bol su tüketimi de basur tedavisinde önemlidir. Kabızlık görüldüğünde vazelin ve lanolin yağı kullanılabilir. Kabızlığa sebep olabilecek besinlerden uzak durmak gerekir. Düzenli dışkılama alışkanlığı da basur tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca sıcak banyoya oturmak da basur şikayetlerini azaltmada yardımcı olur. Uzun süre oturma ve hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Bu gibi yöntemlerle tedavi edilemeyen ve ilerleyen basur hastalığında cerrahi yöntemlere başvurulur.

Basur Belirtileri Nelerdir ?
2 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısına çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir