Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir ?

Sağlık editör
loading...

Bademcik, dilin arka tarafındaki yutak bölümünde bulunan lenf bezinin adıdır. Bu lenf bezinin görevi, vücuda solunum yolu ile girmeye çalışan mikrop, enfeksiyon ve toksinlerin vücuda girmesini engellemektir. Ancak sonbahar ve kış aylarında soğuktan etkilenerek iltihaplanır ve ağrıya sebep olur. Bu durum daha çok çocuklarda görülür ve yutkunmaya engel oluşturan bir durumdur.

Bademcik iltihabını ortaya çıkaran da bu yutkunma sorunudur. Bademciklerinde iltihaplanması, yutkunma güçlüğü oluşması ile ortaya çıkar. Bademcikleri iltihaplanan kişilerde; iştah kaybı ve halsizlik hissi, yüksek ateş hali, baş ve boğaz ağrıları, eklem ağrıları, bulantı ve kusma, ağızda koku ve ses değişmesi gibi belirtiler görülür. Çocuklarda ise bu belirtilere ek olarak baş ağrısı oluşur. Bademcikler dikkatle incelendiğinde, kızarıklık, şişlik ve krem rengi lekeler olduğu görülür.

Rahatsızlık görüldüğünde öncelikle bademcikleri tahriş edecek yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunun dışında sigara kullanımı söz konusu ise en azından iyileşme sürecinde uzak durmak gerekir. Bademcik iltihabı rahatsızlığından kurtulmak için alınabilecek önlemelerden bazıları şöyledir; bol su içip sıvı gıdalar tüketmek gerekir, bol sebze ve meyve tüketimi de önemlidir, ayrıca pastiller iltihabın giderilmesine yardımcı olup yutkunma hissini rahatlatır, dumanlı ortamlardan uzak durmak, boğazlarda gerçekleşecek olası tahribatların devam etmesine engel olur, her soğuk algınlığı rahatsızlığında olduğu gibi bu rahatsızlıkta da bol bol dinlenmek hastalığın sonlanması için önemlidir. Bademcik iltihabında alternatif tıp yöntemleri ile bitkisel ilaçlar kullanmak daha fazla işe yarayacaktır. Bu yüzden doktor kontrolünde bitkisel tedaviler uygulamak gerekir.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir ?
1 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısına çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir