Ayak Mantarı Nasıl Geçer ?

Sağlık editör
loading...

Ayak mantarı, genelde yaz aylarında görülen bir rahatsızlıktır. Sebebi ise terlemektir. Terlemeye bağlı olarak ayakta kaşıntılara neden olur. Bu kaşıntılar kimi zaman çok şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alır. Kişinin canı yanmaya başlar. Bunun dışında ayak mantarı, ayaklarda kötü bir koku oluşmasına da neden olur. Genelde erkeklerde görülen bu rahatsızlık bulaşıcı olduğundan kadınlarda da görülebilir. Mantarlar nemli bölgelerde daha rahat ürerler ve bu yüzden ayakta üremeleri de çok kolaydır. Gün boyunca çorapla ya da ayakkabı ile dolaştığınızda, terlemeye bağlı olarak mantar problemi yaşayabilirsiniz. Ayak mantarından kurtulmak için ayakkabı ve terlik gibi malzemelerin ortak kullanımından kaçınmanız gereklidir. Bunun dışında doktorunuzun onayı olmadan, kulaktan dolma bir şekilde ilaç kullanmamalısınız.

Tedavi için genelde anti-mantar merhemleri verilir ve çeşitli losyonlar kullanılır. Kaşıntı ve yanma problemleriniz için bu ilaçlar etkili olacaktır. Sentetik çorap giymeye özen göstermelisiniz. Ayakkabınızın da ayaklarınızı hava aldıracak yapıda tercih etmeniz önemlidir. Tedaviniz devam ederken çıplak ayakla yürümemelisiniz. Çünkü bu hem bulaşmaya neden olabilir hem de yeniden mantar oluşumuna yol açabilir. Ayak mantarının cinsine göre de farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu konuda mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekir. Ciddi bir sorun değil diye tedaviyi geciktirmemelisiniz. Çünkü tedavi edilmedikçe bu mantarlar ayak tırnaklarını ve parmakları olumsuz etkiler. Bunun dışında bitkisel bir yöntem söylemek gerekirse eskilerin de bildiği gibi ayak mantarları için sarımsak kullanıldığı sıkça görülmüştür. Kısa süren sarımsak tedavisi ile mantarlardan kurtulmak mümkündür. Mantar çok ilerlememişse bu yöntemden de faydalanabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer ?
3 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısına çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir