Apandisit Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık editör
loading...

Apandisit, kör bağırsak üzerinde olan bu yapının iltihaplanması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kalın bağırsağa bağlı olan tüp şeklindeki bu dokunun iltihap kapması, kalın bağırsaktaki o bölümde bir tıkanıklık oluşturabilir. Eğer apandis patlarsa karın boşluğuna akabilir. Bu durumda en kısa süre de gerekli önlemler alınmazsa karın zarında yeni bir iltihaba yol açabilir. Müdahale edilmediği takdirde bu durum bireyin hayatını tehlikeye atabilir.

Apandisit belirtileri arasında yaygın olarak görülen sorunlardan birisi karın bölgesinde oluşan ciddi ağrılardır. Göbek deliğinden başlayan ağrı karnın sağ alt bölgesine kadar kendini gösterir. Sağ alt bölge de oluşan ağrı daha keskin ve şiddetlidir. Merkez karın bölgesinde bulunan ağrı ise daha donuktur. Bazı kişilerde ağrıyla beraber başka belirtilerde meydana gelebilir. Kusma, gaz sorunu, sırt ağrısı, ateş, kabızlık, mide bulantısı ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Fakat bu tüm bireyler de meydana gelen bir durum değildir. Hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Apandis patlaması kişinin genel sağlığını riske atan ve hayati değer taşıyan önemli bir sağlık sorunudur.
Bu yüzden bu bölge de meydana gelen ağrılara dikkat etmelisiniz. Eğer ağrınız giderek şiddetli bir artış gösteriyor ve uzun süredir devam ediyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurarak mutlaka muayene olmalısınız. Apandisitin, ilk aşamalarında gaz sorunu yaşayabilir, fazla yemek sonrasında ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı bel bölgesinde bulunan göbek deliği hizasında meydana gelir. Bu durumda karnınıza hafifçe bastırın dokunduğunuz da bile acı hissediyorsanız bir doktorunuzu arayarak apandis şüphesi olup olmadığına dair yardım alabilirsiniz.

Apandisit Belirtileri Nelerdir ?
3 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısına çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir