2015-2016 Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu Yapma

Eğitim ekrm
loading...

Yüksek öğrenim gören öğrenciler için burs ve öğrenim kredisi neredeyse öğrenciler arasında nimet olarak sayılmakta tabi aileleri de unutmamak gerekir, aileler içinde destek bazında sayılmaktadır.
Burs çıkması durumunda öğrenci kriterleri uyduğu müddetçe burs kesilmeden eğitim süresi boyunca ödenmeye devam eder bunu geri ödeme gibi durum söz konusu değil. Fakat başvurunuz sonucu öğrenim kredisi çıktığı zaman bunu daha sonra geri ödemeniz gerekmektedir. Bazı durumlardan dolayı örencilerin bazılarına burs için öncelik tanınmaktadır.


ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER

Önceliklere ait belge asıllarının (Şehit olduğuna dair belge, Gazi olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu, Milli Sporcu Belgesi, Terörle Mücadeleden Dolayı Köyleri Boşaltılanlara Ait Belge)
24 Kasım 2015 tarihine kadar Kurumumuza gelmiş olması gerekmektedir.

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
1 Şehit bekar ise kardeşi
Şehit evli ise çocuğu
Gazi çocukları
İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40′ ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu ( “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
3 Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.
5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi’ nden teyit edilmektedir.
6 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör milli yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ ndan alınacak Milli Sporcu Belgesi
(Milli futbolcular için Türkiye Futbol Federasyonu’ ndan alınacak belge)
7 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) tarafından imzalı olması gerekir.
8 2015-2016 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

BURS NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.
ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

2015-2016 Burs/Öğrenim kredisi başvurusu yapmak için resmi site adresinden takip ediniz. http://www.kyk.gov.tr/ veya direk başvuru adresi için; tıklayınız..

Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları 4 Kasım 2015 Tarihi Saat 23:59’a kadar devam edecektir.

2015-2016 Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu Yapma
4 Oy verildi, ortalama: 5

Bir önceki yazımız olan 2016 KPSS'ye Kaç Gün Kaldı? (Sayaç) başlıklı makalemizde 2016 KPSS, 2016 KPSS Ne Zaman ve KPSS hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir